Mosás


A moshatózás célja nem csak a pénz megtakarítása, hanem a környezet kímélése is. Ezért hosszas szemlélődés után átáltam a mosódió használatára. Először, mikor megajándékoztak vele, gyorsan továbbadtam, egy próbára sem méltattam. Majd szemlélve a világunk alakulását, egyre inkább a szívemre nehezedett, hogy én is felelős vagyok a természetszennyezésért, amely sok helyen már katasztrófákat idéz elő, nyomorúságot hoz a lakosok számára (ivóvízhiány, ...).
Így kétségek között, de egy próbát tettem. Az első bizonyíték egy makacs folt eltávolítása volt. Ezek után árgus szemekkel figyeltem minden foltosan betett pólót, nadrágot. Milyen átalakuláson megy át a mosás során?
Arra a végső következtetésre jutottam, hogy hasonlóan foltosan maradnak a mosódió és mosószóda felhasználásával is a ruhák, mint a drága mosóporok nyomán. Miért ne használjak akkor mosódiót? :)

Milyen mennyiséget használok fel mosás során a mosódióból, mosószódából? Nézzük most a pelenkák szemszögéből, amelyen „agresszív” szennyeződések találhatóak.
  •  8-10 félbevágott mosódió egy kis vászonzsákban lezárva
  • 3-4 púpos evőkanál mosószóda (vagy nátrium-perkarbonát)
  • hypot is szeretek használni, melyet a max. jelölésig töltök a mosógép CL jellel ellátott tartályába
  • 60 C°-os program
    - 1/3-ad kupak öblítő 
Mindenből kevesebbet ajánlanak a gyártók, ezek a mértékek az én tapasztalataimra épülnek.

Később visszatértem a kevésbé ökoszerhez, a mosószerhez. A mosódiós mosás általában a víz erejével dolgozik. Kevés a hatóanyag egy mosáshoz néhány szem dióban. Abból is csak a töredéke oldódik ki. A használt pelenkák pedig makacs foltokkal vannak tarkítva, amelyek a víz erejének is ellenállnak:( 
Mindenki válasszon a saját lelkiismerete szerint!

Néhány szó a tároláshoz:

Én a száraz tárolási mód mellett tettem le a voksom. Először próbáltam az ecetes, majd sima vizes áztatást, de csak poshadó szagok terjengtek a levegőben, mikor felnyitottam a vödör fedelét. Ráadásul minden egyes darabot először le kellett szépen tisztogatni, mielőtt pihenőt fújtam volna a használt pelusoknak. 
Most is zárható tetejű kukába gyűjtögetek. Mikor megtelik, és más a fedelét sem tudom rázárni rendesen, akkor jelez a vödör, potyognak a pelusok, megérett az idő a mosásra.
Ekkor egy ősi módszerrel a száraz (vagy éppen kenőcsös:) anyagot a WC-be öblítem, majd kézzel lemosom a nagyját a mosdókagylóban. (A száraz tárolás előnye, hogy a darabos elemekből szárazabbak lesznek, így még hatékonyabb lesz az eltávolításuk.) Nem használok külön betéteket a nagydolgok eltávolítására, hiszen épp az a célom, hogy
minél kevesebb pénzt költsek a pelenkázásra. Egy kis fertőtlenítőszerrel magam körül pillanatok alatt tisztaságot teremtek.
Átöblítések után jöhet a mosógép. Milyen nagy kényelem ez a mai kor asszonyai számára!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése